Odluka o registrovanju firme u RS sa sobom nosi i određene strahove.
To su prije svega loša informisanost te strah od različitih administrativnih prepreka.
U narednim redovima pokušaćemo da vam približimo proces osnivanja i otklonimo nejasnoće.
Pri registraciji firme u Republici Srpskoj, najčešće biramo između dvije opcije: društvo sa ograničenom odgovornošću (D.O.O.) ili samostalni preduzetnik (S.P.).
Društvo sa ograničenom odgovornošću je jedna od vrsta privrednih društava, definisanih Zakonom o privrednim društvima Republike Srpske. U pravnom smislu, D.O.O. je pravno lice, a odgovornost osnivača za obaveze D.O.O. je samo do visine osnivačkog uloga.
Sa druge strane, S.P. je fizičko lice koje obavlja jednu od preduzetničkih djelatnosti definisanu Uredbom o preduzetničkim djelatnostima objavljenom u Službenom glasniku Republike Srpske, a odgovornost za obaveze iz poslovanja snosi cjelokupnom svojom imovinom.
REGISTRACIJA DRUŠTVA SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU
Novčani dio osnovnog kapitala društva sa ograničenom odgovornošću na dan uplate iznosi najmanje 1,00 KM. Društvo sa ograničenom odgovornošću može imati najviše 50 članova.
Prvo se obraćamo notaru, gdje treba da dobijemo sledeće dokumente:
- Odluka o osnivanju/ Ugovor o osnivanju – u slučaju jednočlanog d.o.o. sa ulogom od 1 KM, osnivač sam ili pomoću advokata sačinjava Odluku, a obavezna je samo notarska ovjera potpisa osnivača. U slučaju kada društvo ima više osnivača, potrebno je da notar sačini ovaj dokument, koji tada postaje Ugovor o osnivanju, uz cjelokupnu notarsku obradu. Ukupni troškovi kreću se između 4 KM, koliko je sama ovjera jednog potpisa, do nekih 300 KM, koliko u prosjeku iznosi notarska obrada ovog dokumenta.
- Odluka o imenovanju lica ovlaštenog za zastupanje – direktora – po istom pravilu, za jednočlani d.o.o. osnivač sačinjava i potpisuje dokument kojim imenuje direktora društva, a potpis ovjerava notar, i naplaćuje ovjeru potpisa. U drugom scenariju, notar sačinjava i notarski obrađuje ovaj dokument.
- Izjava o prihvatanju dužnosti direktora – ovjerena kod notara ili u opštini, sačinjena i notarski obrađena za društvo sa više članova ili ulogom većim od 1 KM
- OP obrazac – obrazac ovjerenih potpisa lica ovlaštenih za zastupanje, ovjeren kod notara ili u opštini
Dokumentacija koja je potrebna za predaju u APIF :
- Prijava na obrascu-propisanom
- Lična karta
- Putna iprava ili izvod iz odgovarajućeg registra kojim se utvrđuje identitet osnivača za domaće i strano fizičko ili pravno lice
- Akt o osnivanju d.o.o.
- Odluka o imenovanju lica ovlaštenog za zastupanje u unutrašnjem i spoljnom prometu
- Potvrda banke o uplaćenom iznosu (osnivački kapital)
- Ovjeren potpis lica ovlašćenih za zastupanje poslovnih subjekata
- Poresko uvjerenje za osnivača/e – dokaz da osnivači nemaju poreskih dugovanja, dobija se u Poreskoj upravi, uz taksu od 10 KM po uvjerenju
U roku od dva dana po prijemu dokumentacije od APIF-a, Okružni privredni sud je dužan da donese odluku o upisu društva u sudski registar, te, ako je sve u redu, izda Rješenje o registraciji.
Ovom prilikom potrebno je platiti taksu za objavu Rješenja u Službenom glasniku, koja je obično između 20 i 50 KM.
Nakon dobijenog Rješenja o registraciji iz suda, izrađuje se pečat, a zatim se podnosi zahtjev za Potvrdu o dobijenom JIB-u Poreskoj upravi.
Sve gore navedene dokumente potrebno je predati u banku za otvaranje žiro računa, te predati zahtjev za prebacivanje osnivačkog kapitala na žiro račun firme.
REGISTRACIJA SAMOSTALNOG PREDUZETNIKA S.P.
Rješenje o registraciji samostalnog preduzetnika donosi odjeljenje za privredu grada ili opštine, a na osnovu sledeće dokumentacije:
- Popunjen obrazac za registraciju preduzetnika SP-1 – može se preuzeti u zgradi Gradske uprave, ili elektronski
- Ovjerena kopija lične karte – ovjerava se u opštini,
- Uvjerenje osnovnog suda – kojim se dokazuje da fizičkom licu nije izrečena pravosnažna zabrana obavljanja tražene djelatnosti
- Uvjerenje Poreske uprave Republike Srpske – kojim se dokazuje da fizičko lice nema neizmirenih poreskih obaveza
- Ugovor o osnivanju ortačke radnje – samo ukoliko su osnivači dva ili više fizičkih lica, sačinjava se i ovjerava kod notara, uz notarsku obradu
- Dokaz o uplati takse za registraciju osnivanja preduzetnika – iznosi maksimalno 30 KM
Rok za donošenje rješenja je 2 dana od kompletiranog zahtjeva.
Nakon dobijanja rješenja pristupa se izradi pečata, te preduzetnik u roku 5 dana pristupa podnošenju prijave u poresku upravu i tom prilikom dostavlja :
- Popunjen obrazac prijave P2 – preuzima se u Poreskoj upravi ili elektronski
- Rješenje o registraciji preduzetnika
- Ovjerena kopija lične karte
- Ugovor o vođenju poslovnih knjiga – ako preduzetnik sam ne vodi poslovne knjige
Poslednji korak je otvaranje računa u banci.
Koraci koji su vam preostali do početka poslovanja bez obzira za koji oblik organizovanja se odlučite su fiskalizacija i eventualna PDV prijava, u slučaju da se za vašu privrednu djelatnost procijeni da će ostvarivati više od 50 000 KM godišnjeg prometa.
O ovim temama fiskalizacije i registrovanja u sistem PDV-a ćemo pisati u sledećim temama.
U želji da vas strah od papirologije ne ometa u prvom koraku ka vašem uspjehu, javite se rado ćemo proći zajedno svaki korak.